„Podziel się radością" to akcja Orange, dzięki której pacjentki siedemnastu oddziałów położniczych w całej Polsce mogą bezpłatnie korzystać z laptopów i bezprzewodowego dostępu do internetu.
Dzięki temu kobiety oczekujące dziecka i te, które właśnie zostały mamami, mogą być w kontakcie z najbliższymi przez 24 godziny na dobę. Łatwy dostęp do sieci, poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych pozwoli im błyskawicznie podzielić się radością z rodziną i przyjaciółmi na całym świecie.
Rozpoczęta w maju akcja to już druga edycja zorganizowanej przez Orange kampanii internetowej dedykowanej najmłodszym i ich mamom. Doświadczenia ubiegłego roku dowiodły, że kobiety czekające na poród i młode mamy bardzo chętnie piszą maile do rodziny, wysyłają zdjęcia maleństwa i dzielą się swoją radością z całym światem. Mamy korzystające z internetu w szpitalach chętnie korzystają też z komunikatorów, wymieniają opinie na forach społecznościowych i szukają informacji o porodzie oraz pielęgnacji swoich pociech.
Ciąża i poród to szczególny moment w życiu każdej kobiety i jej rodziny. To czas, kiedy bardziej niż zwykle potrzebuje wsparcia i kontaktu z najbliższymi osobami. Niestety nie zawsze ma taką możliwość. Określone godziny odwiedzin w szpitalu, mąż pracujący za granicą, rodzina mieszkająca w innej miejscowości, to tylko niektóre z przyczyn uniemożliwiających kontakt z bliskimi. Jego brak może wywoływać uczucie osamotnienia i przygnębienia wpływając na gorsze samopoczucie pacjentki. Tymczasem ciąża i narodziny dziecka powinny być najszczęśliwszym czasem w życiu kobiety. Sprzyja temu akcja Orange „Podziel się radością", dzięki której na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce pacjentki mogą bezpłatnie korzystać ze stanowisk wyposażonych w laptopy i bezprzewodowy internet.
„Narodziny dziecka zawsze wiążą się z ogromnymi emocjami. Dzięki dostępowi do bezprzewodowego internetu młode mamy mogą niemal natychmiast podzielić się swoim szczęściem z przyjaciółmi i znajomymi, pochwalić się zdjęciami malucha oraz „na gorąco" przekazać im swoje przeżycia. Kontakt przez internet to również wsparcie w trudnych momentach, które czasem towarzyszą temu radosnemu wydarzeniu."- tłumaczy Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TP. W zeszłym roku nasza akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i bardzo ciepłym przyjęciem ze strony pacjentek i personelu szpitali. Często przy komputerach można było spotkać nawet kilka mam, które wspólnie korzystały z sieci i wymieniały spostrzeżenia. Nasze laptopy były praktycznie bez przerwy w użyciu, dlatego postanowiliśmy powtórzyć akcję w tym roku." - dodaje.
W tym roku stanowiska komputerowe ustawione zostały na 17 oddziałach położniczych. Każde z nich jest wyposażone w biurko i krzesło oraz laptopa Dell Inspirion 1525 lub Dell XPS M1330 z modemem do mobilnego internetu. Stanowiska są umiejscowione tak, by pacjentki miały do nich wygodny dostęp przez całą dobę i nie zakłócały pracy oddziału. Pierwsze z nich pojawiły się w szpitalach już w kwietniu, będzie można z nich korzystać do 30 czerwca 2009 r.
Współczesna mama jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa informacyjnego. Świadomie korzysta z internetu a możliwość bycia „online" także w szpitalu to dla niej szansa, by być „na bieżąco". Dla niektórych kobiet oznacza to aktywne uczestnictwo w internetowej społeczności matek. Dla innych - np. pań prowadzących działalność gospodarczą czy aktywnych zawodowo - możliwość śledzenia spraw i aktualności w firmie.
Lista szpitali wyposażonych w stanowiska internetowe Orange:
1. Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku
2. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy
3. Wojewódzki Szpital im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy
4. Akademickie Centrum Kliniczne Szpital AM w Gdańsku
5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
6. Szpital im. S. Leszczyńskiego w Katowicach
7. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie
8. Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK w Krakowie
9. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie
10. II Miejski Szpital im. dr Ludwika Rydygiera w Łodzi
11. Szpital im. Fr. Raszei w Poznaniu
12. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie
13. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 w Szczecinie
14. Szpital Specjalistyczny Św. Zofii w Warszawie
15. Szpital Bielański w Warszawie
16. Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »