kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kwasy tłuszczowe omega - 3 i omega - 6 niezbędne w diecie przyszłej mamy
2008/10/30 9:30:00

Potencjalne korzyści płynące z obfitującej w kwasy tłuszczowe omega - 3 i omega - 6 diety matki podczas ciąży i karmienia piersią od lat poddawane są badaniom, jest jednak coraz więcej dowodów na to, że kwasy te mają kluczowe znaczenie zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka.

Dlaczego kobiety w ciąży i świeżo upieczone mamy powinny wzbogacić swoją dietę o kwasy omega - 3 i omega - 6? Przeprowadzone badania wykazały, że kwasy te m.in. zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu. Podczas badania, w którym wzięło udział 5000 kobiet wykazano, że ryzyko przedwczesnego porodu jest prawie czterokrotnie wyższe w grupie kobiet, które nigdy nie jadły ryb (7,1%) w porównaniu z grupą, która spożywała ryby co najmniej raz w tygodniu (1,9%).

Stosowanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe zmniejsza również ryzyko wystąpienia u kobiet depresji okołoporodowej i łagodzi jej objawy. Badanie z udziałem kobiet w ciąży cierpiących na depresję pokazało, że kobiety po 8 tygodniach przyjmowania kwasów omega - 3 miały znacząco mniej nasilone objawy depresyjne w stosunku do grupy placebo.

Badacze zaobserwowali również, że spożycie kwasów tłuszczowych w okresie ciąży i laktacji przynosi wiele korzyści dla dzieci, które lepiej się rozwijają, mają wyższy iloraz inteligencji, lepszą koordynację ręka - oko i lepszy rozwój funkcji motorycznych. Są mniej narażone na ryzyko pojawienia się alergii, chorób układu krążenia i cukrzycy typu I. Zwiększone spożycie omega - 3 podczas ciąży ma pozytywny wpływ nie tylko na rozwój funkcji poznawczych i motorycznych, ale także na ostrość widzenia u niemowląt w wieku 6 i 11 miesięcy.

W badaniu przeprowadzonym w USA w 2002 r. stwierdzono, że noworodki matek z wyższym stężeniem DHA we krwi miały spokojniejszy i mniej aktywny sen, oraz mniej przejść ze stanu spania do czuwania, niż w przypadku matek o niższym stężeniu DHA. Inaczej mówiąc: lepiej spały.



()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alergie, ciąża, dieta w ciąży, poronienie, przedwczesny poród


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»