Jest taki czas w życiu kobiety, kiedy szczególnie powinna uważać na to, co je. To ciąża – 9 miesięcy podczas których w łonie mamy rozwija się mały człowiek. Dla prawidłowego rozwoju potrzebuje on ściśle określonych składników pokarmowych dostarczanych mu przez mamę.
Popularne dawniej powiedzenie „musisz jeść za dwoje” zostało dziś na szczęście odstawione do lamusa, ale niektóre przyszłe mamy obawiając się nadmiernego przyrostu wagi popadają w inną skrajność: jedzą za mało, zbyt monotonnie, a to może nieść za sobą przykre konsekwencje.
Średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne przyszłej mamy wynosi od 2300 do 2600 kcal. W czasie całej ciąży kobieta może przytyć nawet kilkanaście kilogramów, ważne jednak, aby przyrost wagi następował stopniowo. Jeśli kobieta przybiera na wadze zbyt dużo powinna ograniczyć „dowóz” kalorii – jednak nie przez rezygnację z normalnych posiłków, ale poprzez ograniczenie tłuszczy i węglowodanów i zwiększenie spożycia warzyw.
Na liście produktów zakazanych w czasie ciąży znajduje się przede wszystkim mocny alkohol, mocna kawa i herbata, ale także sery pleśniowe i surowe lub półsurowe (np. niedogotowane czy niedopieczone) mięso.
Ograniczamy także spożycie czerwonego mięsa, produktów wysoko przetworzonych i fast foodów. Jeśli mamy taką możliwość wybierajmy owoce i warzywa z upraw ekologicznych. Bardzo ważne dla kobiety ciężarnej jest także dostarczanie odpowiedniej ilość błonnika, zapobiega on bowiem tak częstym w tym okresie zaparciom.
Według wytycznych Instytutu Matki i Dziecka kobieta ciężarna powinna zjeść codziennie: 2-3 plasterki żółtego sera 3-5 łyżek sera twarogowego 2-3 plastry wędliny lub mięsa 5 łyżek kaszy lub płatków zbożowych 4 kromki pieczywa 500 g warzyw 300 g owoców 2 ziemniaki 2-3 łyżeczki cukru 2 łyżki dżemu 4 łyżeczki masła 2 łyżeczki dobrego oleju duży jogurt lub 2 szklanki mleka.
O zachciankach typu lody z korniszonem Instytut nie wspomina…
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »