kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Pomóż ciężarnym kobietom
2008/11/17 17:40:00

Fundacja Kobieta i Natura zwraca się z prośbą o wsparcie działań na rzecz poprawy opieki nad ciężarnymi i rodzącymi w dolnośląskich szpitalach.

Fundacja od kilku lat realizuje projekt „Szkoły Świadomego Macierzyństwa”. Pomaga kobietom w ciąży oraz po porodzie, organizuje cykliczne spotkania, szkolenia i warsztaty dla kobiet po porodzie, poradnictwo laktacyjne. Wydaje materiały edukacyjne oraz kwartalnik. Fundacja od kilku lat prowadzi monitoring sytuacji porodowej na Dolnym Śląsku. „Zgromadzony materiał (na podstawie ankiet, wypowiedzi kobiet oraz danych ze szpitali i oddziałów położniczych) zachęcił nas do zorganizowania Międzynarodowego Sympozjum „Świadome i nowoczesne podejście do porodu”. Sympozjum odbyło się 25.09.2008 r. we Wrocławiu, wzięło w nim udział blisko 600 lekarzy, położnych i psychologów z całej Polski. Wykłady wygłosili wysokiej klasy specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski. Niestety zaprezentowane w czasie konferencji nowoczesne standardy opieki nad ciężarną i rodzącą spotkały się z niezrozumieniem, a nawet niechęcią części środowiska medycznego. Musimy pamiętać, że w naszym regionie procent umieralności okołoporodowej oraz interwencji medycznych podczas porodu należy do najwyższych w Polsce. Sytuacja wymaga zatem dynamicznych działań. Pragniemy zaprezentować Państwu obowiązujące w Unii Europejskiej zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w zakresie opieki nad rodzącą i noworodkiem” – informuje Fundacja.

1. W szpitalu należy stworzyć odpowiednie warunki do porodów fizjologicznych, zaś wszelkie zabiegi i interwencje medyczne muszą zostać poprzedzone zgodą rodzącej wyrażoną w sposób świadomy i swobodny.
2. Kobieta powinna mieć możliwość wyboru najbardziej wygodnej dla siebie pozycji porodu (personel powinien być przygotowany do przyjmowania porodów w pozycji wertykalnej).
3. W normalnie przebiegającym porodzie kobieta powinna mieć zapewnioną intymność, swobodę ruchu, powinna jeść i pić wedle swoich potrzeb.
4. Należy ograniczyć wykonywanie zabiegów nacinania krocza - światowe standardy przewidują konieczność nacinania krocza u ok.20% rodzących, tymczasem w wielu dolnośląskich szpitalach nawet 90% rodzących ma nacinane krocze.
5. Trzeba zapewnić szybki i możliwie długotrwały kontakt noworodka z ciałem mamy- noworodek powinien zaraz po porodzie trafić na brzuch mamy.
6. Należy stworzyć odpowiednie warunki do karmienia piersią- wspierać karmiące mamy i upowszechniać poradnictwo laktacyjne.

„Jeśli uważacie państwo, że powyższe standardy powinny obowiązywać również w naszych szpitalach prosimy o udzielenie nam wsparcia dodając swój podpis wchodząc na stronę: ” – prosi Fundacja.


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, ciężarne, kobiety w ciąży, nacinanie krocza, opieka poporodowa, poród


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »