Przeprowadzone niedawno badania dowiodły, że dzieci matek, które cierpiały na poranne mdłości są inteligentniejsze.
Naukowcy z The Hospital for Sick Children's w Toronto przeprowadzili badania na grupie 121 dzieci pomiędzy 3 a 7 rokiem życia. Wśród badach znalazło się 45 dzieci, których matki miały nudności podczas ciąży i zażywały Diclectin (lek zarejestrowany w Kanadzie, zapobiegający mdłościom i wymiotom podczas ciąży), 47 dzieci, który matki cierpiały na mdłości, ale nie zażywały leku oraz 29, których matki nie skażyły się na mdłości i wymioty.
Wszystkie z badanych dzieci mieściły się w średniej skali rozwoju umysłowego, jednak dzieci, których matki cierpiały na mdłości miały wyższe osiągnięcia, bez względu na to czy ich matki zażywały lek Diclectin czy nie.
Wyniki sugerują, że „mdłości i wymioty podczas ciąży mają wyraźny wpływ na rozwój dziecka" - mówi dr Irena Nulman, kierownik badania.
Badacze sądzą, iż jest możliwe, że hormony odpowiedzialne za wymioty w okresie ciąży również mają wpływ na rozwój mózgu płodu. Są to pierwsze badania, poświęcone zależności pomiądzy występowaniem porannych mdłości u matek, a rozwojem umysłowym ich dzieci. Wcześniejsze badania dowodziły, że wymioty obniżają zagrożenie poronienia.
Wyniki badań zostały opublikowane w The Journal of Pediatrics.