kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Program „Mama, zdrowie i ja”
2008/3/20 12:10:00

Rok 2008 jest kolejnym, w którym Urząd m.st. Warszawy realizuje program dla kobiet w ciąży „Mama, zdrowie i ja”. To program, którego założeniem jest opieka nad kobietami ciężarnymi, obejmująca kompleksowe badania monitorujące przebieg ciąży, a także diagnostykę pogłębioną, czyli badania prenatalne, jeśli zastaną wykryte nieprawidłowości płodu oraz testy w kierunku wykrywania zakażeń wirusem HIV.

„Zdrowie, mama i ja” to największy i najbardziej kompleksowy w Polsce program realizowany przez władze samorządowe. Został stworzony w odpowiedzi na przerażające statystyki, wykazujące największą w porównaniu z innymi regionami Polski umieralność noworodków właśnie na Mazowszu.

Korzystanie z oferty programu jest dla kobiet ciężarnych całkowicie bezpłatne. Z programu mogą skorzystać ciężarne, które mają zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy na terenie m.st. Warszawy. Można również legitymować się indeksem uczelni, która mieści się na terenie Warszawy, bądź zaświadczeniem o zatrudnieniu w Warszawie. Z programu mogą również skorzystać kobiety, które przebywają w domach dla samotnych matek i kobiet w ciąży albo w noclegowniach, które mają podpisane umowy z Urzędem m.st. Warszawy.

Kobieta zgłaszająca się do programu dostaje wykaz wszystkich wizyt u lekarza, na które powinna się zgłosić oraz wszystkich badań, które powinny przejść w danym okresie ciąży. Ciąża została podzielona na 3 trymestry, te zaś na poszczególne miesiące ze wskazaniami, jakie badania należy wówczas przeprowadzić. W ramach programu kobieta ma prawo do badań stwierdzających samo zajście w ciążę, takich jak: badanie kliniczne, test ciążowy i czasami badanie USG, w celu potwierdzenia rozpoznania. W ramach programu każda ciężarna ma prawo do 12 wizyt. Pierwszą jest wizyta kwalifikacyjna, w czasie której lekarz weryfikuje, czy kobieta na pewno jest w ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży przewidziane są dwie wizyty kontrolne, w drugim trymestrze – 3 wizyty, w trzecim trymestrze – 4 wizyty i tuż przed terminem porodu jeszcze 2 wizyty.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: HIV, ciąża


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »