Ciąża to czas, kiedy wiele kobiet skarży się na problemy z uzębieniem: pojawia się próchnica, a z powodu zachodzących w organizmie zmian hormonalnych dziąsła stają się przekrwione i bardziej wrażliwe na uszkodzenia, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ich chorób.
Zdrowie zębów i dziąseł przyszłej mamy może mieć wpływ na zdrowie jej dziecka, dlatego też w czasie ciąży należy wyjątkowo dbać o zęby i dziąsła.
Dlaczego w czasie ciąży pogarsza się stan zębów kobiety? Wbrew temu, co sądzą niektórzy nie jest tak, że rosnący płód „zabiera” wapń z zębów mamy i w ten sposób je niszczy. Lekarze uspokajają: nie ma takich mechanizmów, a ewentualne braki wapnia (spowodowane np. niewłaściwą dietą) maluch pobiera z kości matki.
Kobiety ciężarne często boją się wizyt u stomatologa i związanych z tym zabiegów leczniczych – wiele z nich nie jest w stanie wytrzymać borowania bez znieczulenia, a obawiając się, że lek przeciwbólowy może zaszkodzić dziecku unikają gabinetów i odkładają leczenie na później. To błędne myślenie doprowadza do tego, że spóźnione leczenie jest długotrwałe i bolesne, a czasem sprowadza się tylko do usuwania zniszczonych zębów. A tymczasem okazuje się, że ciąża wcale nie jest stanem, który wyklucza podanie kobiecie środka znieczulającego - do znieczulania używa się bowiem tylko takich leków, które nie zaszkodzą rosnącemu płodowi.
Do końca trzeciego miesiąca ciąży powinno unikać się przyjmowania jakichkolwiek leków. Nie znaczy to jednak, że ciężarna kobieta ma z pokorą znosić ból i czekać, aż „samo przejdzie”. Zazwyczaj nie przechodzi, więc trzeba skonsultować się z ginekologiem i za jego zgodą przyjąć lek przeciwbólowy – specjaliści uważają, że dla kobiety ciężarnej i jej dziecka najlepszy i najbezpieczniejszy jest paracetamol. No i oczywiście musimy wybrać się do dentysty – i to im szybciej, tym lepiej, bo po rozwinięciu się stanu zapalnego ból będzie jeszcze silniejszy, trudniejszy do usunięcia i wymagający podania kobiecie większej ilości środków znieczulających.