W poniedziałek Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy w sprawie niemożności skutecznego ścigania czynu polegającego na nieumyślnym uszkodzeniu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia dziecka poczętego.
Problem dotyczy sytuacji, gdy lekarz prowadzący ciążę lub odbierający poród nieumyślnie zaszkodzi dziecku, na przykład nie przeprowadzi w porę - mimo wskazań medycznych - cesarskiego cięcia.
RPO przypomniał, że poruszał już ten problem w swoich wystąpieniach z 16 czerwca 2006r. oraz 14 maja i 20 listopada 2008 r. Wyrażał w nich wątpliwość, czy w kodeksie karnym nie występuje luka, powodująca niemożność skutecznego ścigania lekarza, który działając nieumyślnie uszkodził ciało dziecka poczętego. W odpowiedzi z dnia 27 czerwca 2008 r. został poinformowany, że ze względu na wagę przedstawionego problemu Ministerstwo Sprawiedliwości rozważy podjęcie prac nad nowelizacją kodeksu karnego w tym zakresie.
Mimo tego, jak podkreśla rzecznik, z lektury projektów ustaw nowelizujących kodeks karny oraz rządowych projektów ustaw skierowanych w tym zakresie do Sejmu wynika, że do tej pory nie została przygotowana nowelizacja art. 157a k.k., penalizująca czyn polegający na nieumyślnym spowodowaniu uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju zdrowia zagrażającego jego życiu.