Raport przygotowany przez jedną z firm produkujących witaminy podaje wyniki badań dotyczących stylu życia kobiet w ciąży. Celem projektu było poznanie zmian w stylu życia, w szczególności w sposobie odżywiania, Polek spowodowanych przez ciążę i macierzyństwo. Badanie objęło trzy grupy złożone z kobiet spodziewających się dziecka, matek karmiących piersią oraz lekarzy ginekologów.
Wyniki pierwszej części badania, poświęconej przygotowaniom do ciąży, pokazują, że tylko połowa mam planowała macierzyństwo i przygotowywała się do niego. Obserwacje lekarzy ginekologów są zbliżone - ich zdaniem dla 6 na 10 ich ciężarnych pacjentek wiadomość o tym, że spodziewają się dziecka, jest zaskoczeniem.
Tymczasem, im wcześniej kobieta rozpocznie przygotowania do ciąży, tym większe są szanse na jej pomyślny przebieg. „Pacjentkom, które rozważają zajście w ciążę w ciągu najbliższych 6 miesięcy, doradzam wprowadzenie zmian w dotychczasowym stylu życia. Powinny one odpowiednio wcześnie ograniczyć spożywanie używek, a także wykazywać większą dbałość o swoje zdrowie, bo od niego zależy zdrowie maleństwa. Przyszłe mamy muszą być aktywne i zdrowo się odżywiać, m. in. zwracać uwagę na zawartość witamin i składników mineralnych w diecie” - wyjaśnia lekarz ginekolog Witold Osóbka - Morawski.
Dla przykładu, niedobory żelaza to podstawowa przyczyna występowania niedokrwistości u kobiet w ciąży. Problem ten o wiele częściej dotyczy matek, u których zapasy żelaza były naruszone jeszcze przed zajściem w ciążę, chociażby z powodu obfitych miesiączek lub błędów w odżywianiu. Aby uchronić się przed szczególnie groźnymi w czasie ciąży niedoborami, warto zawczasu zwrócić szczególną uwagę na spożywane posiłki.