kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Szkoła rodzenia - tak czy nie?
2007/2/13 9:50:00

Kobieta z natury jest odpowiednio przygotowana zarówno do ciąży, jak i do porodu. Jak świat światem panie rodziły dzieci, a panowie oczekiwali pod drzwiami na pierwszy krzyk swojego potomka. Wraz ze wzrostem popularności porodów rodzinnych w Polsce jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać kolejne szkoły rodzenia - pierwsza tego typu placówka powstała już w 1956 roku, ale prawdziwy boom rozpoczął się w latach 90 – tych.

Obecnie szkoły rodzenia istnieją w większości dużych miast, ale ciągle jeszcze bywają postrzegane jako swego rodzaju fanaberia, bo przecież „tyle lat kobiety rodziły same i dobrze było…” Jak więc jest naprawdę? Czy rzeczywiście ukończenie kursu w szkole rodzenia jest potrzebne każdej ciężarnej kobiecie? A może wystarczy przeczytać parę poradników dla przyszłych mam, od których przecież uginają się półki w księgarniach?

Zajęcia w szkole rodzenia prowadzone są na ogół przez położne, ale w trakcie kilkutygodniowego cyklu szkoleniowego przyszłe mamy spotykają się także z ginekologami, psychologami i pediatrami, są więc przygotowywane nie tylko do porodu, ale także do okresu połogu i późniejszej opieki nad dzieckiem. Niektóre szkoły organizują u siebie tzw. grupy wsparcia dla matek karmiących, bo okazuje się, że sam poród jest tylko początkiem trudnej drogi, jaką muszą przejść młodzi rodzice – prawdziwe schody zaczynają się później, kiedy np. maluch nie chce ssać, mama walczy z zastojem pokarmu, a tata nie potrafi pomóc ani jednemu, ani drugiemu. Bardzo ważne jest wówczas, aby rodzice nie zostali sami ze swoimi problemami i wiedzieli, gdzie mogą szukać pomocy. Spotkania w grupie znajomych ze szkoły rodzenia służą nie tylko wymianie doświadczeń, zmniejszają także poczucie osamotnienia, które często towarzyszy młodej mamie, która prawie cały czas spędza w domu z malutkim dzieckiem i praktycznie nie ma kontaktu z ludźmi.

Szkoły rodzenia często prowadzone są przy oddziałach lub szpitalach położniczych, są więc także okazją do obejrzenia sali porodowej, poznania położnych, które będą odbierać poród i zaznajomienia się z wszelkimi procedurami obowiązującymi w danym szpitalu – przyszli rodzice dowiedzą się, jakie formalności muszą załatwić w związku z planowanym porodem rodzinnym, czy potrzebne jest skierowanie, co powinna zabrać do szpitala rodząca kobieta.

Na zajęcia w szkole rodzenia kobiety przychodzą zazwyczaj ze swoimi partnerami, ale bywa, że przyszła mama woli towarzystwo siostry, mamy czy przyjaciółki. Niektóre szpitale wymagają od osoby towarzyszącej rodzącej kobiecie zaświadczenia o ukończonym kursie w szkole rodzenia, warto więc wcześniej zorientować się, jakie procedury obowiązują w placówce, którą wybraliśmy.

Strony: [1] [2] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, poród, szkoła rodzenia


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »