kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zanim zajdziesz w ciążę
2007/5/1 0:10:00

Coraz więcej młodych kobiet szczegółowo planuje przyszłe macierzyństwo. To postawa godna pochwały, bo ciąża jest tak ważnym, a zarazem tak trudnym okresem w życiu kobiety, że naprawdę należy pomyśleć o niej wcześniej, zanim beztrosko odstawimy antykoncepcję na boczny tor. Jak się zatem przygotować do tej najważniejszej dla większości z nas życiowej roli – bycia mamą?

1. Krok pierwszy: wizyta u lekarza.

Dobry ginekolog to nie tylko właściwa opieka lekarska w trakcie ciąży, porodu i połogu, ale w większości przypadków także nasz spokój ducha: telefon do zaufanego lekarza (niektórzy odbierają nawet w środku nocy!), rozmowa na temat dolegliwości i problemów, a w razie potrzeby szybka pomoc lekarska to naprawdę bardzo ważne dla przyszłej mamy kwestie.
Wybierając lekarza poradźmy się znajomych, które niedawno rodziły, poszukajmy opinii na forach internetowych, a czasem po prostu odwiedźmy kilka gabinetów, zanim wybierzemy ten najwłaściwszy dla siebie.

Podczas wizyty u ginekologa poinformujmy go o naszych planach: to ważne zwłaszcza w przypadku, kiedy cierpimy na schorzenia mogące mieć wpływ na przebieg przyszłej ciąży (nadżerki, opryszczkę, mięśniaki, polipy, torbiele, zakażenia grzybicze lub bakteryjne) - powinny one być wyleczone przed planowanym poczęciem. Lekarz wykona także wymaz z szyjki macicy potrzebny do zrobienia cytologii i oceni stan czystości pochwy.

Dobrze byłoby, gdyby wykonał także wymaz na obecność chlamydii – choroby groźnej zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Test na obecność chlamydii można także wykonać samemu przy pomocy dostępnych w aptece testów.

2. Krok drugi: ważne badania.

Skierowanie na podstawowe badania powinien wystawić ginekolog, ale można je także wykonać prywatnie – niestety odpłatnie. Najważniejsze z nich to:
- morfologia – wskaże, czy nie masz na przykład anemii
- badanie ogólne moczu – wykaże ewentualne problemy z nerkami
- poziom cukru – zbyt wysoki poziom musi zostać ustabilizowany jeszcze przed zajściem w ciążę
- test na obecność przeciwciał toksoplazmozy
- test na obecność wirusa cytomegalii.

Planując zajście w ciążę powinnaś też odwiedzić dentystę i wyleczyć wszelkie zmiany w obrębie jamy ustnej.


Strony: [1] [2] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, cukrzyca, kwas foliowy, morfologia, nadania, toksoplazmoza


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»