Na talerzu przyszłej mamy (ale także kobiety dopiero planującej zajście w ciążę) nie powinno zabraknąć produktów zawierających kwas foliowy i żelazo. Odpowiedni poziom tych składników zapewnia dziecku prawidłowy rozwój już od chwili poczęcia, ale nawet przy racjonalnej diecie nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości żelaza i kwasu foliowego z pożywienia, trzeba więc wzbogacić ją suplementami.
Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i rozwoju ciąży, bo dotlenia krew, a przez nią i płód. Pod wpływem zmian zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży, a także pojawiających się w jej pierwszych tygodniach wymiotów i nudności, często dochodzi do powstawania niedoboru żelaza, a to grozi anemią i stanowi poważne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Ciężarne kobiety mające anemię często rodzą przedwcześnie, a ich dzieci mają niską masę urodzeniową. W skrajnych przypadkach niedobory żelaza prowadzą do niedotlenienia płodu, zwiększając ryzyko jego obumarcia i prowadząc do poronienia. O niedoborze żelaza świadczą takie objawy, jak zmęczenie, osłabienie, bóle głowy i bladość skóry.
Kobiety dopiero planujące zajście w ciążę powinny sięgnąć po kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej (rozszczepu kręgosłupa, wad mózgu) u płodu. Wady te powstają w pierwszych 4 tygodniach życia płodowego, kiedy kobieta zazwyczaj jeszcze nie wie, że jest w ciąży.
Kwas foliowy może być dostarczany organizmowi za pomocą odpowiedniej diety, w której powinny się znaleźć m.in. brukselka, brokuły, rośliny strączkowe, kiełki pszenicy i mąka. Wiadomo jednak, że nasz organizm przyswaja tylko około połowy folianów pochodzących z żywności, a syntetyczny kwas foliowy jest przyswajany niemal w 100 procentach, dlatego lepiej jest przyjmować go w formie tabletek.
Zalecane dzienne spożycie folianów dla osoby dorosłej wynosi około 0,2 – 0,3 mg, ale kobiety planujące ciążę powinny przyjmować około 0,45 mg kwasu foliowego. Kobiety, które urodziły potomstwo z wadą cewy nerwowej, powinny przyjmować znacznie większe dawki - do około 4 mg. Suplementacje należy kontynuować przynajmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży, ponieważ w tym okresie następuje wzmożony podział komórek, rozwój tkanek i narządów płodu.