Kobieta chora na cukrzycę będąca w ciąży, musi rygorystycznie kontrolować stan swego zdrowia. Powinna prowadzić ścisłą kontrolę metaboliczną mierząc w domu poziom cukru we krwi 4-8 razy dziennie i dostosowywać indywidualnie dawki leku, naśladując fizjologiczne wydzielanie insuliny i nie dopuszczając do niebezpiecznego podwyższenia poziomu cukru we krwi. Takie postępowanie najczęściej wystarcza, aby ciąża przebiegła bez powikłań, a dziecko urodziło się zdrowe. Poziom glukozy we krwi przed posiłkiem nie powinien przekroczyć 79-108 mg%, poziom glukozy we krwi po posiłku 79-144 mg%, a wartość hemoglobiny glikowanej powinien być niższy niż 5,6%.
Ponadto należy dokładnie kontrolować płód i jego wielkość, a także monitorowć pracę serca płodu za pomocą badań USG, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Jeśli dziecko osiągnie wagę 4,5 kilograma lub więcej, zalecane jest cesarskie cięcie.
EMEA (European Medicines Agency – Europejska Agencja Leków) dopuściła insulinę do stosowania u kobiet z cukrzycą w ciąży. Jest to nowoczesna insulina analogowa szybkodziałająca, której bezpieczeństwo zostało potwierdzone w kontrolowanym badaniu klinicznym, do stosowania u kobiet ciężarnych. Wykazano, że insulina ta znacząco poprawia w 1 i 3 trymestrze utrzymanie prawidłowego, poposiłkowego poziomu glukozy we krwi w porównaniu z insuliną ludzką krótkodziałającą. Wykazano też dodatkowe znaczne korzyściz jej stosowania, zarówno dla matki, jak i dziecka, w porównaniu z insuliną ludzką, przejawiające się: rzadszymi przedwczesnymi porodami, zmniejszeniem ryzyka hipoglikemii noworodka, wymagającej leczenia, utrzymującym się mniejszym ryzykiem hipoglikemii (w ciągu doby, nocy i dnia), mniejszym ryzykiem dla płodu.