5. Obrzęki występują (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży) u prawie 60% ciężarnych i są zazwyczaj spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli są niewielkie i ustępują po krótkim odpoczynku, nie wymagają leczenia, natomiast obrzęki, które nie ustępują nawet po nocy i towarzyszy im wzrost ciśnienia tętniczego oraz białkomocz są objawem tzw. gestozy czyli zatrucia ciążowego.
6. Brak ruchów płodu powinien być powodem natychmiastowego kontaktu z lekarzem, jeśli dotąd kobieta je odczuwała lub jeśli minął już 20 tydzień ciąży.
7. Ból przy oddawaniu moczu świadczy na ogół o zapaleniu pęcherza i wymaga leczenia, natomiast to, że kobieta ciężarna często musi odwiedzać toaletę jest objawem typowym – parcie ma pęcherz spowodowane jest uciskiem powiększającej się macicy, a w końcowym okresie ciąży także przesuwającej się ku dołowi główki płodu.
8. Wysoka gorączka zawsze powinna być skonsultowana przez lekarza, może bowiem być spowodowana zarówno banalnym przeziębieniem, jak i poważniejszą infekcją.
9. Uczucie duszności towarzyszy większości kobiet w różnych okresach ciąży, najczęściej jednak w ostatnich tygodniach, kiedy powiększająca się macica przesuwa zawartość jamy brzusznej ku górze. Jeżeli jednak duszność występuje nagle, towarzyszy jej gorączka, uczucie zimna lub bole w klatce piersiowej, może być objawem wystąpienia infekcji dróg oddechowych i wymaga konsultacji lekarskiej.
10. Przeczucie, że dzieje się coś niedobrego to także powód do jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem. Kobieca intuicja zawodzi nas rzadko i naprawdę lepiej „dmuchać na zimne”, niż narażać siebie i dziecko na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.