Polskie drogi są, jakie są: przede wszystkim dziurawe i wyboiste. Prowadząc samochód staraj się omijać wszelkie dziury i nierówności, czasem warto nawet wybrać trasę nieco dłuższą, ale wygodniejszą i w lepszym stanie technicznym.
Weź pod uwagę, że będąc w ciąży możesz wolniej reagować na niebezpieczne sytuacje na drodze, dlatego zachowuj bezpieczny odstęp za poprzedzającym cię pojazdem, unikaj gwałtownych manewrów (zwłaszcza hamowania!).
Przed wyruszeniem w dłuższą trasę musisz się dobrze przygotować: weź ze sobą coś do picia (najlepiej sok lub wodę) i do przegryzienia. Zaplanuj podróż tak, abyś mogła robić częste przerwy – będzie to czas na rozprostowanie kości, rozciągnięcie mięśni i kilka łyków świeżego powietrza.
Zrezygnuj z prowadzenia samochodu, jeśli masz problemy z ciśnieniem lub stwierdzono u ciebie cukrzycę ciężarnych. Objawami tych chorób mogą być zaburzenia świadomości i widzenia, senność, nagłe i silne bóle głowy – wszystkie te dolegliwości mogą spowodować niekontrolowane reakcje organizmu i niekorzystnie wpływać na twoją zdolność prowadzenia pojazdu.
Ostatnie kilka tygodni ciąży to czas, kiedy bezwarunkowo powinnaś przesiąść się na fotel pasażera.